Pożary traw

OSP Grzymałków - Pożary trawW dniu 17.03.2012 nasi strażacy interweniowali  pięć razy do pożarów traw i poszyć leśnych. Mimo naszych apeli dotyczących podpaleń, wiele osób wciąż nie zdaje sobie sprawy ze skutków które niosą za sobą pożary traw. Pierwsze zdarzenie miało miejsce w miejscowości Malmurzyn około godz. 9:00, gdzie pożar bardzo szybko się rozprzestrzeniał i w znacznym stopniu zagrażał pobliskim lasom w tym zdarzeniu brały udział trzy zastępy straży pożarnej, dwa OSP Grzymałków i jeden OSP Malmurzyn.

Następnie około godz. 14:15 zadysponowano dwa nasze zastępy do pożaru łąki w miejscowości Mniów na ul. Kolonia. Wracając z Mniowa dostaliśmy informację o pożarze w miejscowości Grzymałków na ul. Leśniówka. Podmokły grunt utrudniał dojazd na miejsce zadrzenia oraz prowadzenie akcji gaśniczej, jednak dzięki naszemu druhowi Michałowi Żmudzie udało nam sie w szybkim tempie kontynuować działania. Kolejne dwa zdarzenia miały miejsce w miejscowościach Stachura i Cierchy, gdzie również istniało realne zagrożenie dla pobliskich lasów i zabudowań.  Tylko w dniu wczorajszym w powiecie kieleckim odnotowano 95 zdarzeń związanych z wypalaniem traw.

Jeszcze raz apelujemy o zachowanie zdrowego rozsądku. Wypalanie traw niesie za sobą wiele strat w środowisku naturalnym. W momencie kiedy gasimy pożar trawy nasza pomoc moze być dużo bardziej potrzebna tam gdzie życie człowieka jest w dużo większym niebezpieczeństwie, na przykład w miejscu gdzie miał miejsce wypadek samochodowy!