Targi strażackie EDURA 2016 w Kielcach

20160608 174553W dniach 9-11 czerwca 2016 prezentowaliśmy się podczas targów pożarniczych EDURA w Kielcach. Nasza jednostka brała udział w pokazach nowoczesnych systemów gaszenia pożarów. Przez trzy dni nasz ciężki zastęp GCBA MAN zasilał wodą turboodrzutowy agregat gaśniczy THJ-MODULE firmy REX. Urządzenie zasilane jest jedną linią tłoczną średnicy 110, a strumień spalin silnika odrzutowego jest w stanie wyrzucić do 8 tys. litrów wody na minutę na odległość nawet 150 metrów. Silnik sterowany jest zdalnie za pomocą specjalnego panelu obsługiwanego przez jednego strażaka. Nasze pokazy budziły duże zainteresowanie i gromadziły szeroką widownię.

Bardzo ciekawe doświadczenia zyskaliśmy podczas pokazów trenażerów firmy Arkom, w których braliśmy udział. Pozorowane pożary samochodu, kuchenki gazowej, butli z gazem oraz ściany treningowej pozwoliły zobaczyć najbardziej skuteczne sposoby gaszenia.

Na poligonie obok naszego stanowiska instruktorzy CFBT prowadzili pokazy i szkolenia pożarów wewnętrznych. Przez wszystkie dni Targów zasilaliśmy ich wodą i uczestniczyliśmy w pokazach. Technika gaszenia pożarów w pomieszczeniach zamkniętych wymagała zapewnienia wysokiego ciśnienia w linii gaśniczej dlatego nasz samochód musiał pracować na najwyższych obrotach.

Dziękujemy równeż za współpracę strażakom z OSP Ożarów Mazowiecki, z którymi współpracowaliśmy podczas prezentacji urządzenia tnąco-gaśniczego COBRA.

W czasie trwania Targów EDURA prowadziliśmy relacje live z pokazów na naszym Facebooku.