OSP GRZYMAŁKÓW

Strona internetowa jednostki OSP KSRG Grzymałków

Unieruchomiona karetka pogotowia

20171210 110858Dnia 10.12.17 o godzinie 10:45 zostalismy zadysponowani do miejscowości Przełom do wyciągnięcia zakopanej karetki z pacjentem. Od drogi krajowej do miejsca zdarzenia prowadziło pół kilometra drogi gruntowej. Podjęliśmy decyzję o wjechaniu w teren i po chwili dotarliśmy do karetki pogotowia. Przy pomocy wyciągarki wydostaliśmy ją z błota. Niestety podczas powrotu przy cofaniu w podmokłym terenie samochód zapadł się i zablokował drogę karetce. Od razu wezwaliśmy do pomocy ciągnik od Pana Grzegorczyka oraz samochód do zadań specjalnych GAZ z zaprzyjaźnionej firmy JANSMAR. Ciężki teren i ograniczone pole pracy uniemożliwiło wydostanie pojazdów, ponieważ ślizgały się w miejscu. Zadysponowany został ciężki samochód ratownictwa drogowego Scania z JRG1 oraz koparka od Pana Szczerka. Przytrzymały one GAZ-a, który wyciągnął wszystkie pojazdy. W czasie działań pacjenta zabrała druga karetka pogotowia. Akcja trwała dość długo, dlatego dziękujemy również Pani, która przyniosła ciepłą herbatę.

Czytaj więcej...

Huragan Grzegorz

3W niedzielę 29.10.17 po przejściu orkanu nasze zastępy kilkukrotnie wyruszały do akcji.
O godzinie 13:23 jeszcze w czasie trwania huraganu zostaliśmy wezwani (309T80) do zabezpieczenia budynku gospodarczego, z którego odrywało się poszycie. Działania wymagały zastosowania doatkowego sprzętu, dlatego do pomocy wezwaliśmy drugi zastęp 309T47. Strażacy w szelkach asekuracyjnych weszli na dach budynku i przybili oderwaną część blachy. Dodatkowo przybiliśmy drewniane łaty oraz wykonaliśmy ściągi z lin, które zabezpieczały przed podwiewaniem połaci dachu. Po około 3 godzinach wróciliśmy do koszar.
O godzinie 15:42 zadysponowano zastęp 309T80 do drzewa powalonego na budynek mieszkalny. Po dotarciu na miejsce okazało się, że duże drzewo zostało wyrwane z korzeniami i opiera się o dach domu. Działania rozpoczęliśmy od zabezpieczenia drzewa linami i stopniowo usuwaliśmy konary. Działania trwały ponad godzinę.
Jeszcze w trakcie trwania poprzedniej akcji, o godzinie 16:11 nasz drugi zastęp 309T47 zostaje zadysponowany do uszkodzonego słupa telekomunikacyjnego pochylonego nad drogę. Słup oraz przewody zostały ściągnięte z jezdni i zabezpieczone. 
Po powrocie do koszar zostaliśmy poinformowani, że wiatr zerwał pokrycie z części dachu sterego kościoła w Grzymałkowie. Zastęp 309T47 zabezpieczył plac kościelny. Działania wymagły użycia podnośnika koszowego, który w tym czasie pracował w Kielcach. Z powodu braku możliwości odstąpiliśmy od dalszych czynności.
O godzinie 16:57 dostaliśmy dospozycję do usunięcia drzew pochylonych nad drogę powiatową w miejscowości Straszów. Drzewa zagrażające bezpieczeństwu zostały usunięte z pasa drogowego.
O godzinie 20:38 zostaliśmy zadysponowani do udrożnienia drogi w miejscowości Sośnina. Dwa drzewa całkowicie zablokowały przejazd. Po kilkunastu minutach działań wróciliśmy do koszar.

Czytaj więcej...

Powalone drzewa w Wólce Kłuckiej

20171016 112641Nie zakończyło się jeszcze likwidowanie strat po ostatniej nawałnicy. Dziś o godzinie 11:13 zadysponowano nas do usunięcia drzew powalonych na drogę gminną w miejscowości Wólka Kłucka. Na miejscu okazało się, że droga została całkowicie zatarasowana przez 3 duże drzewa. Przeszkoda została przez nas usunięta i mieszkańcy znów mogą się swobodnie przemieszczać.

Czytaj więcej...

Pożar w Pępicach

22471831 1557030341055480 776405700 oDziś w nocy o godzinie 2:56 dyspozytor wysłał nasze dwa zastepy gaśnicze do pożaru garażu w miejscowości Pępice. Na miejscu okazało się, że garaż znajdował się na parterze budynku mieszkalnego, a źródłem ognia był kocioł C.O.. Do środka wprowadziliśmy dwie roty w aparatach ochrony dróg oddechowych, które szybko stłumiły płomienie. Z zadymionych pomieszczeń wyprowadziliśmy mieszkańca i przekazaliśmy zespołowi ratownictwa medycznego. Budynek został przewietrzony wentylatorem, a następnie sprawdzony kamerą termowizyjną oraz czujnikiem gazów.

Na miejscu:

- GBA Star/MAN - OSP Grzymałków
- GCBA MAN - OSP Grzymałków
- GBA Star/MAN - OSP Mniów
- GCBA MAN - JRG 2 Kielce 
- Pogotowie Ratunkowe
- Policja

Czytaj więcej...

Orkan Ksawery

22292493 1179063102237489 1194454194 oW ubiegły wieczór, kilka minut po dotarciu nawałnicy do naszej miejscowości dostaliśmy zgłoszenie o zerwanym dachu z budynku mieszkalnego w Wólce Kłuckiej. Do zdarzenia udał się jeden zastęp z Grzymałkowa, a kolejno dotarł zastęp z JRG 2 Kielce. Sytuacja nie była łatwa, ponieważ zerwany dach znalazł się na posesji sąsiada. Przystąpiliśmy do zabezpieczenia dachu budynku za pomocą plandek i desek z rozebranej konstrukcji. Warunki nie sprzyjały, ponieważ w dalszym ciągu dawał o sobie znać wiatr i deszcz. Konieczne było doświetlenie terenu akcji. Po około 4 godzinach działań wróciliśmy do koszar.

Następnego dnia o godzinie 6:45 zostaliśmy wezwani do zatarasowanej drogi w miejscowości Skoki. Na miejscu okazało się, że na jezdni leżał dach zerwany z sąsiedniego budynku gospodarczego. Sprawnie usunęliśmy przeszkodę i droga znów była przejezdna.

Kolejne wezwanie o godz. 12:16 dotyczyło uszkodzonego drzewa, które przewróciło się na obiekty garażowe w miejscowości Mniów.

O godzinie 12:56 nasz kolejny zastęp udał się do Wólki Kłuckiej celem usunięcia drzewa, które przewróciło się na jezdnię i częściowo tarasowało przejazd.

Syrena zawyła po raz czwarty o godz. 14:55. Dwa nasze zastępy udały się do zabezpieczenia uszkodzonego dachu w miejscowości Wolka Kłucka. Dzięki sprawnym działaniom zdążyliśmy naprawić dach przed nadejściem deszczu.

O godzinie 18:42 dostaliśmy dyspozycję do usunięcia drzewa powalonego na drogę. Zdarzenie zakończyliśmy po półgodzinnych działaniach.

Czytaj więcej...

Statystyki 2017

Wyjazdy ogółem

64

Pożary

34

Miejscowe zagrożenia

29

Alarmy fałszywe

1

Wyjazdy gospodarcze

-

 

1